Zauważyłeś ich? Przypomnij sobie wejście do foyer w czasie Kaliskich Spotkań Teatralnych. Osób z plakietką „Wolontariusz” nie da się łatwo przeoczyć.

W czasie festiwalu pomagają przygotować miejsca spotkań z artystami i organizować bankiety, odbierają ubrania w szatni, obstawiają stanowisko z gadżetami promocyjnymi, pilnują porządku w ogródku przy Klubie Festiwalowym czy protokółują obrady Jury. Dzięki swojej pracy poznają teatr od kuchni. Wolontariusze towarzyszą Kaliskim Spotkaniom Teatralnym od dwóch lat. Kiedy publiczność zapełnia widownię, wpatrując się w scenę, część z nich ogląda spektakle razem z widzami. Po przedstawieniu wracają do swoich obowiązków, a po skończonej pracy gromadzą się w Kawiarni Teatralnej. To tutaj miałam okazję poznać koordynatora ich pracy – Ewelinę Knajdek-Marcinkowską, dawniej wolontariuszkę. – Dla mnie wolontariat był ogromnym przeżyciem i nobilitacją, że mogę uczestniczyć w festiwalu „od środka” – przyznaje koordynatorka. – Mam nadzieję, że dla obecnych wolontariuszy również jest to świetna przygoda – dodaje.

Pani Ewelina kieruje dwudziestoosobową grupą społecznie pomagającą w czasie KST.  Tworzą ją zarówno uczniowie i studenci, jak i osoby, które pracują zawodowo. – Większość z nich pracowała z nami już w zeszłym roku, a także w całym sezonie teatralnym. Są zgranym zespołem, który potrafi reagować na dynamiczne sytuacje, których podczas festiwalu nie brakuje. Podstawowym warunkiem dołączenia do grupy wolontariuszy są chęci i możliwość poświęcenia własnego czasu – mówi pani Ewelina.

Pomimo dużej ilości pracy chwilę na rozmowę poświęcili mi również słuchacze Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu. Kilkoro z nich należy do grupy działań twórczych „Jeszcze Nie Wiem”. Dlaczego zdecydowali się pomagać przy KST? – To proste – kochamy teatr – odpowiadają. „JNW” zajęło się przygotowywanie filmików promujących spektakle oraz relacji z 56. Kaliskich Spotkań Teatralnych, które można znaleźć na Facebooku oraz YouTube. Wolontariat w ich wykonaniu to sztuka fascynacji teatrem.

 

Leave a Reply