Podsumowanie HACKING HEROES „OD ZERA DO HAKERA”

Nasza przygoda z Hacking Heroes rozpoczęła się w szkole. O projekcie dowiedzieliśmy się na lekcji informatyki u Pana Jacka Wardęgi. Po udanej rekrutacji, obejmującej testy i rozmowę kwalifikacyjną, rozpoczęliśmy zajęcia z programowania. Lekcje były dostosowywane czasowo do naszych codziennych obowiązków, przez co zawsze mogliśmy brać w nich udział, co więcej – chcieliśmy na nich być 🙂 W ciągu 14 zajęć opanowaliśmy podstawy HTML, CSS i PHP, a także częściowo MySQL.

Wszystkiego uczyliśmy się od podstaw. Dominik Kościelak – prowadzący zajęcia w Kaliszu, w zrozumiały i jasny sposób przedstawiał kolejne języki programowania, zawsze wspierając i pomagając nam w ich zrozumieniu. Regularnie dostawaliśmy prace domowe, ale nie były one raczej sprawdzane – to była forma treningu dla nas. W miej atmosferze i ze świetnie wytłumaczonym materiałem z przyjemnością robiliśmy strony internetowe. Nie baliśmy się bawić programowaniem, ciesząc się z nowych umiejętności w tej dziedzinie.

Zwieńczeniem całego projektu był kilkudniowy hakaton w Porto, w siedzibie firmy blip.pt. Już przed lotem dzieliliśmy się swoimi pomysłami na najbliższe dni, omawialiśmy projekty, które chcielibyśmy realizować w Portugalii. Pierwszego dnia wieczorem, przy wspólnej kolacji, zapoznaliśmy się z grupą Portugalczyków. Wieczór przedłużył się i kontynuowaliśmy go w salonie hostelu, który był naszym głównym miejscem codziennych spotkań po pracy.

Od rana następnego dnia, ruszyliśmy do siedziby blip.pt. W świeżo oddanym do użytku budynku, spędzaliśmy niezapomniane chwile z informatyką. Piękny i nowoczesny budynek, pełen przestrzeni, wywarł na nas ogromne wrażenie. Panująca tam rodzinna atmosfera, udzieliła się również nam.

Wraz z Portugalczykami zostaliśmy przydzieleni do zespołów, w których pracowaliśmy wspólnie nad wybranymi wcześniej w głosowaniu projektami. Dzięki długim, wspólnym godzinom pracy w jednym zespole, mogliśmy lepiej poznać naszych współpracowników. W ciągu hakatonu mieliśmy możliwość uczestnictwa w dodatkowych kursach z CSS i baz danych.

Po zajęciach zwiedzaliśmy Porto, spacerowaliśmy po mieście, a także braliśmy udział w wywiadzie dla Espinho TV. Jednak najważniejsze było to, że każdego dnia cieszyliśmy ze wspólnego programowania. Każdą chwilę spędzaliśmy z Portugalczykami, komunikując się w języku angielskim, poznawaliśmy swoje zwyczaje, kulturę i ojczyste języki. Zżyliśmy się ze sobą i polubiliśmy.

W ostatnich dniach hakatonu przedstawialiśmy nasze projekty i to, co osiągnęliśmy podczas hakatonu. W ramach pożegnania, razem płynęliśmy statkiem. Był to długi dzień, na końcu którego pojechaliśmy do Espinho i zobaczyliśmy piękny ocean, nad którym mieszkali nasi przyjaciele, tam też się rozstaliśmy.

Naszymi nauczycielami byli Dominik Kościelak i JoãoMatos. Nad całością czuwali również Aleksandra Kubiak, Radosław Nawrocki, Sandra Poupinha, Monika Frątczak i kilka innych osób.

Leave a Reply