Na corocznym grudniowym podsumowaniu działań folklorystycznych Południowej Wielkopolski w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pojawiła się ponad setka gości, przedstawiciele zespołów folklorystycznych i twórcy ludowi. Na Spotkaniu można było obejrzeć i posłuchać tradycji kolędniczych. Herodów z Diabłem i Śmiercią, turoniem i Żydem przedstawili członkowie Zespołu z Kociny. Młodsza grupa „Snutek” z Potarzycy wraz z Kapelą z kolei kolędowała przy żłóbku. Dyrektor CKiS w Kaliszu Barbara Fibingier podsumowała wydarzenia folklorystyczne bieżącego roku. Nie zabrakło prezentacji fotograficznej z całego sezonu oraz reportażu z Biesiady Folkloru 2014 w Brzezinach w reżyserii Roberta Kucińskiego. Ważnym akcentem było wspomnienie osób ze środowiska ludowego, które odeszły w 2014 roku. Były to: Magdalena Wasińska-Olszewska z Poznania, etnomuzykolog i juror wielu Biesiad Folkloru, a także Gabriela Gierosz, długoletnia kierowniczka Zespołu Folklorystycznego „Liskowianie” z podkaliskiego Liskowa.

Kulminacyjnym momentem 12. Świątecznego Spotkania Folklorystów i Twórców Ludowych Południowej Wielkopolski były podziękowania za całoroczną pracę na polu kultury ludowej. Pierwsze należały się Piotrowi Barańczakowie, słomkarzowi z Trzemeszna k. Rozdrażewa, twórcy Wieńca Dożynkowego Województwa Wielkopolskiego. W imieniu pana Piotra dyplom odebrała Halina Wałęsa. Zespół z Kociny odbierał gratulacje m.in. za tworzenie Grupy Wieńcowej na Dożynkach Prezydenckich w Spale, gdzie zajął II miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy. Kolejne podziękowania przeznaczone były dla zespołów obchodzących w 2014 roku jubileusze: „Noskowiaków” z Noskowa i „Snutek” z Potarzycy k. Jarocina, „Gorzyczan” z Kapelą „Furmany” z podostrowskich Gorzyc Wielkich, „Łagiewniczan” zza Krotoszyna i „Głogowian” z Głogowej k. Raszkowa. Specjalne dyplomy za długoletnią pracę z folklorem odebrali: kierownik Zespołu „Tursko” (gmina Gołuchów) Jerzy Kraszkiewicz oraz choreograf Piotr Kulka z Poznania. Podziękowania złożono również organizatorom: Biesiady Folkloru 2014 w Brzezinach – czyli wójtowi Brzezin i dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach, a także Estrad Folkloru w Gorzycach Wielkich, Żegocinie, Moszczance i Skrzebowej, Choczu oraz Przygodzicach. Uhonorowano również wszystkie zespoły folklorystyczne i twórców ludowych, biorących udział w tym roku w Estradach Folkloru i w Biesiadzie Folkloru lub tylko kultywujących tradycyjny śpiew i muzykowanie. Podziękowano dyrektorom instytucji i stowarzyszeń współpracujących z CKiS przy działaniach folklorystycznych. 12. Świąteczne Spotkanie – podobnie jak ludowe imprezy plenerowe – prowadziła Małgorzata Godorowska z Krotoszyna.

Na zakończenie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, wzajemne życzenia i rozmowy w kuluarach. Wszyscy uczestnicy gościli się przy tradycyjnym stole świątecznym z potrawami przygotowanymi przez panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku. Pięknym świątecznym elementem dekoracyjnym, oprócz choinki i gałązek z ozdobami ze słomki, były anioły z piernika upieczone w tradycyjnych formach przez Małgorzatę Matczak z Koźlątkowa.