fot. CKiS Kalisz

Estrady Folkloru organizowane są przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wspólnie z ośrodkami kultury i stowarzyszeniami w regionie od ponad 30 lat. Corocznie w kilku miejscowościach południa Wielkopolski występują kapele ludowe oraz zespoły śpiewacze i taneczne. Estrada Folkloru 2015 odbywała się w ramach projektu finansowanego przez Województwo Wielkopolskie oraz MKiDN pn. „Przeszłość dla przyszłości. Dokumentacja i popularyzacja unikalnych zjawisk kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej”. W tegorocznym cyklu koncerty ludowe zawitały do sześciu wsi i miast w powiatach ostrowskim i pleszewskim: do Żegocina, do Wysocka Wielkiego, do Moszczanki i Skrzebowej, do Gołuchowa, do Przygodzic i do Chocza.

Estrady Folkloru służą ochronie i promocji naszego rodzimego folkloru. Podczas sześciu tegorocznych edycji zaprezentowała się większość zespołów oraz twórców ludowych z południa Wielkopolski. Warto podkreślić, że grup ludowych w byłym województwie kaliskim jest blisko 40. Wszystkie traktują podtrzymywanie tradycji poprzez śpiew, taniec i muzykowanie jako przygodę życia i swego rodzaju hobby. Kto raz zakochał się w muzyce ludowej – ten nigdy o niej nie zapomni. Dlatego zespoły są w tej chwili praktycznie jedynym naturalnym przekaźnikiem rodzimej spuścizny wiejskiej i to do nich możemy się zwrócić, aby wzmocnić naszą tożsamość regionalną.

Z tego środowiska pochodzą także artyści i twórcy ludowi, którzy często pielęgnują swoje rzemiosło z dziada pradziada. Lokalni twórcy podczas tegorocznych Estrad Folkloru mogli się zaprezentować nie tylko na Targach, ale również na Warsztatach Sztuki Ludowej. To właśnie na żywo wykonywana praca przy rzeźbie, hafcie czy ozdobie ze słomki przyciąga największą uwagę widzów. To właśnie podczas takich krótkich plenerowych warsztatów można złapać bakcyla i samemu stać się twórcą.

Wszyscy ci artyści ludowi stali się w tym roku bohaterami plenerowej wystawy fotografii, którą można było podziwiać w czasie każdej Estrady 2015. Na wielkoformatowych planszach znalazły się fotografie z archiwum CKiS w Kaliszu, różnych autorów, czarno-białe i kolorowe, zbierane od lat 70-tych XX wieku aż do 2014 roku. Wystawę można jeszcze oglądać do poniedziałku 21 września w Przygodzicach. Kolejne Estrady Folkloru już w 2016!

Więcej na www.folklor.kalisz.pl