Dwa weekendy z rzędu, burza mózgów i odpoczynek od hałaśliwego miasta – oto mój Kalisz. Nie powiem, że ładny, bo różne obrazy kłócą się ze sobą w mojej głowie, ale na pewno ciekawy. Zachęcam wszystkich spoza miasta, do zajrzenia tu choć na chwilę.

W trakcie zjazdów weekendowych poznajemy czym jest reportaż interaktywny. Projekt Multimedialny Kalisz organizowany jest przez Fundację FRIK- Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych przy wsparciu merytorycznym Outriders – chłopaków z serwisu zajmującego się jakościowym dziennikarstwem (https://outride.rs/). Na jednym ze zdjęć widzicie Rafała Hetmana i Arkadiusza Sołdona. Jakub Górnicki, trzeci prowadzący – nie został tu uwieczniony, aczkolwiek był obecny duchem, ciałem i materializował całą swoją wiedzę dla nas.

Trzy grupy warsztatowe pracują obecnie nad lokalnymi tematami. Przeczesują miasto, a raz na jakiś czas spotykają się w nowocześnie wyposażonych salach, które użyczył partner projektu- WPA w Kaliszu Uniwersytet im. A.Mickiewicza w Poznaniu.

Temat pewnie nie jeden o Kaliszu by się znalazł. Jak było, jak jest…

Nasza grupa zajmuje się szerokim zagadnieniem: “fortepiany w Kaliszu”. Tak sobie go roboczo nazwaliśmy. W bardziej szczegółowym wymiarze przyglądamy się: historii fabryki Calisia, nauce w TBF, życiu oraz pracy samodzielnych konserwatorów i stroicieli fortepianów. Poszukujemy ludzi, którzy pracują w tym zawodzie lub są z nim związani. Przeprowadzamy wywiady, nagrywamy, dokumentujemy fotografią. W miarę przyswajania wiedzy z internetu i książek stajemy się coraz bardziej ciekawi tego, czego dowiemy od naszych bohaterów.

Co do samych zdjęć. Niektórzy twierdzą, że odbicie Teatru Bogusławskiego w wodzie po zmroku jest najpiękniejszym widokiem, jaki może nas spotkać w Kaliszu. Przepraszam, jest jeszcze neon Parkingu pod Aniołami. Ja jednak błąkam się gdzie indziej w poszukiwaniu ciekawostek. W zamian za sensację, napotykam puste ulice i pastelowe budynki. Ale to kanał nad Prosną jest dla mnie najładniejszą częścią miasta. Daje wytchnienie.
Podwórko… Tu czas trochę się zatrzymał. Jeżeli jesteś z większego miasta, docenisz ten spokój. Człowiek takich widoków nie ogląda na co dzień.

 

 

IMG_8605

 

IMG_8661

 

IMG_8620

 

IMG_8646

 

IMG_8651

 

IMG_8626

IMG_8602IMG_8659